BOSNIA AND HERZEGOVINA
Upravljanje javnim rashodima je oduvijek predstavljalo izuzetno značajno pitanje, koje posebno dobija na značaju u kritičnim situacijama kada je ugrožena fiskalna pozicija zemlje. Metode, korištene pri izradi ovog rada uključuju osnovne metode istraživanja, analizu problema istraživanja kroz induktivnu i deduktivnu metodu, metodu analize i sinteze, metode kvantitativne i kvalitativne analize.
Ogroman trgovinski deficit BiH u vanjskotrgovinskoj razmjeni roba sa EU i zemljama CEFTE je akutni problem sa kojim se susreće BiH ekonomija. Primjetno je također da veliki udio u stvaranju deficita ima kategorija poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda što je bio glavni motiv prilikom odabira teme ovog istraživačkog rada.
Jedan od kljucnih izazova za BiH, na njenom putu ka clanstvu u Evropskoj uniji i mogucem usvajanju eura, jeste da održi monetarnu stabilnost postignutu u proteklih deset godina putem aranžmana valutnog odbora.
Ovaj dokument analizira opterećenja od poreza na dobit preduzeća (PDP) u BiH u poređenju sa drugim zemljama (obračunate su kako ex-post mjere kao što su statutorne zakonske stope i udjeli prihoda od poreza na dobit preduzeća u ukupnim poreznim prihodima i u BDP-u, tako i ex-ante mjere koje slijede Devereux-Griffith model izračunavanja efektivnih graničnih poreskih stopa (EMTR) i efektivnih prosječnih poreskih stopa (EATR) za različite vrste investicija i tipove financiranja).